Czy wszyscy są niedojrzali ?

Czy wiecie, że blisko 90% spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa w sądach kościelnych prowadzonych jest z tytułu psychicznej niezdolności do wypełniania istotnych obowiązków małżeńskich. Czym jednak jest ta niezdolność i z jakimi zaburzeniami się wiąże?

Absolutnie nie oznacza to, że 90% populacji jest niedojrzała, chodzi oczywiście o kontekst podejmowania decyzji o małżeństwie. Niestety powszechnie określana „niedojrzałość” ma wiele imion i cech, które powodują, że w zestawieniu z innymi cechami tego typu u innej osoby może dojść do zawarcia nieważnego małżeństwa.

Podstawę tę najczęściej stosuje się w następujących przypadkach:

W diagnozowaniu tego tytułu powinien zawsze pomagać biegły psycholog, który będzie mógł zbadać stronę i wydać pisemną opinię, która jest bardzo wartościowa dla sędziów.

Poza tym istotne są zeznania stron i świadków dotyczące:

Poza tym istotne są zeznania stron i świadków dotyczące:

Ważne w procesie dowodzenia tej podstawy prawnej są też wszelkiego rodzaju dokumenty i zaświadczenia psychologiczne, psychiatryczne (zaświadczenia, historie choroby i leczenia) a także dokumenty sądowe (sprawy karne, czy procesy rozwodowe).

Niezdolność, czy też niedojrzałość o której mowa musi oczywiście wystąpić jeszcze przed ślubem. Jeśli np. do uzależnienia doszło po ślubie nie możemy mówić o podstawie prawnej.